Giardia kezelési protokoll sok macska esetén

Ezt a posztot macskamentőknek vagy sokmacskás háztartásnak írtuk, azért, hogy ne menjen senki tönkre anyagilag, ha sok cicája van és KITÖR A GIARDIA. Van egy FENBENDANIN nevű por, amely kilós kiszerelésben kapható, állatorvos tudja csak berendelni. Hatóanyaga a fenbendazol, ugyanaz, mint a Ferdocat tabletta hatóanyaga. Ez a por 1kg-os kiszerelésben rendelhető, mi 5900ért tudjuk beszerezni, Alphavet-ben:

ADAGJA: 50mg/kg/nap 10-12 napon át.

A por 1 grammjában 50 mg hatóanyag van. Egy 5 kg-os macskának 5×50 = 250 mg kell, azaz 5 gramm kell egy átlag 5 kg-os macskának. Egy kiló Fenbendanin tehát 200 adag.

Hivatalos adagolási protokoll szerint 10 napig kell adni a fenbendazolt, majd tíz nap szünet, és utána újra 10 napig és akkor eltűnik a sokmacskás háztartásból. Ez igaz is, mert régen nálunk Helén és a gyerekei, mindenki giardiás lett és hónapokig nem tudtuk kiírtani, 3x jött vissza, mert csak a Helént és 6 kicsikéjét kezeltük az emeleten, és hiába voltak elkülönítve, az alul tartott macskák mindig visszafertőzték őket, így mind a 30 cica megkapta a kezelést, nemcsak ők heten.

Így kúraszerűen, tehát 10 nap fembendazol, 10 nap szünet és utána újra 10 napig kapta mindenki, csak így múlt el. A port a száraztápba kevertük, ha túl száraz, kicsit bevizeztük, ha egyenként adtuk a cicának, akkor mérleggel mértük ki, körülbelül egy csapott evőkanál egy 4-5 kilós cica adagja, ha kissebb, akkor értelemszerűen kevesebb. Szerencsére ha többet kap a cica kicsivel, nincs mellékhatása. Inkább többet, mint kevesebbet.

Ez úgy tudjuk meg a legkönyebben hogy még giardiás -e a cicánk vagy a kutyánk, hogy megvesszük a tesztet 3000 forintért. Bármelyik Rexta-ban lehet kapni, ugyanitt vizeletcsíkot is, és még számos fontos segédanyagot.

NÁLUNK:

Tehát egy 10 kilós táphoz mi úgy keverjük most, hogy 51 macska 3 nap alatt eszi meg, tehát napi 3,3 kilót esznek meg a cicák nálunk, 10 nap x 3,3 kiló= 33

51 macska x 5 gramm= 255 gramm / nap, tehát egy 1kg por 4 napra elég, szóval 2 és fél kiló kell egy 10 napos kúrához.

ÁLLATORVOS ÁLTAL ÍRT RÉSZLETES LEÍRÁS

Giardiosis kutyákban, macskákban

MIKOR GYANÚS, HOGY AZ?

Elsősorban fiatal egyedeknél, krónikus jelleggel intermittálóan jelentkező nyálkás-véres hasmenés esetében. Az állat étvágya változó, de semmiképpen nem jellemző virális enterális kórképekben tapasztaltaknál. Az étvágy változó, hányás igen ritkán jelentkezik, de a visszatérő, vagy permanensen jelentkező hasmenés mindig tapasztalható. Klinikailag előfordulhat, hogy az exocrin pancreas insufficiencia (EPI) képét tapasztaljuk, de az „átlagos” klinikai kép ulceratív colitis képét modellezi. Hetek-hónapok alatt bekövetkező kondíciócsökkenés mindig tapasztalható. A felmérések szerint a kutyapopuláció 10 %-a, a kölyökkori –kennelekben való előfordulás 45-50 %-ban megtalálható a kórokozó. Laboratóriumi mintákban igen gyakran észleljük fiatal macskákban, ezért a laboratóriumi bélsárvizsgálat irányát a Giardiosis tekintetében mindig kérjük a laboratóriumtól, mivel a fertőzés zoonosis!

MEGHATÁROZÁS:

A Giardiosis világszerte gyakran észlelt egysejtű flagellata amely sok emlős (beleértve az embert is) vékonybelében okoz krónikus lefolyású elváltozásokat. A kórokozó endémiásan fordul elő, tünetmentes hordozó egyedek tartják fenn a fertőzési lehetőséget. Kórokozó: Giardia duodenalis (seu intestinalis, Lamblia spp.)

Prediszponáló tényezők

A fiatal kutyák és macskák a legfogékonyabban 6-12 hetes korig, de gyakori egészen 2 éves korig. Idősebb korban más betegségekhez társulva fordulhat elő. Eltérően más parazitáktól (Ascaris, Coccidia, Trichuris) nem olyan ellenálló. Előfordulása a hűvös nyirkos helyeken (virágoskertek) a leggyakoribb, a hűvöset jobban viseli, mint a meleget. (8º C-on 2 hónap, 21º C-on 1 hónap)

Pathogenesis

Az aktív flagellata forma (trophozoita) elsősorban a duodenum-jejunum nyálkahártyájához kötődik, és lokális irritációt okoz. A pancreas lipáz aktivitását csökkentik, ezért a zsíremésztés zavara miatt steatorrhoea jelentkezhet. A bélsár kémhatása savassá válik pH6. A fertőződéstől számítva legkorábban 10 nap múlva alakulhatnak ki a klinikai tünetek, de ez különösen kennelekben, felnőtt állatoknál több hónap is lehet.

Perorálisan történik, legtöbbször alomfertőzés formájában és ivóvizzel.A magas szénhidráttartalmú eleség elősegíti a kórokozó megtelepedését. A kórokozó két formájában jelentkezik. Egy aktívan mozgó intestinális forma és egy inaktív bélsárral ürülő formája.

Diagnózis

Krónikus jelleggel visszatérő intermittáló, vagy folyamatos hasmenés valószínűsíti a diagnózist. Hányás ritka, fiatal állatok lesoványodnak a malabsorpció következtében. A definitív diagnózishoz laboratóriumi vizsgálat szükséges. Friss esetleg colonoscopiával vett bélsár cink-szulfátos felszíndúsításával azonosíthatjuk a vegetatív alakokat. A vizsgálatot 48-72óra múlva meg kell ismételni és az együttes negatívitás tekinthető véglegesnek.

Laboratóriumunkban monoklonális antitestek segítségével ELISA módszerrel vizsgálunk, amelyhez nem kell többszöri vizsgálat és friss bélsár. A teszt standardizált, specifikus, megbízható. A vizsgálat biztonságát növeli, ha (1-3-6 napon gyűjtött) gyűjtött bélsármintát vizsgálunk, egy mintaként kezelve. A gyakorlatban azt tanácsoljuk, hogy a tulajdonos összegyűjti a mintákat és az állatorvosi vizit napján friss bélsarat is hoz. Ha a giardiosisra irányuló vizsgálat negatív, akkor a friss bélsárból bakteriológiai vizsgálattal folytatjuk a laboratóriumi munkát.

Fontos kiemelni, hogy a kennelekben gyakori az újrafertőződés, melynek oka a külső környezetből való oocysta ismételt felvétele, illetve az idősebb hordozó (tünetmentes) felnőtt egyedek oocysta ürítése. A kezelés befejeztével minden esetben ellenőrző bélsárvizsgálat szükséges.

Gyógykezelés: (kutya,macska)

  • A metronidazol dózisa (25 mg/kg / 12 h. 7-10 napig p.os). A giardiosis kezelésében hatékonysága kb.50-60 %-osnak mondható, teratogén hatása vemhes állatoknál, rövid felezési ideje (6 óra) miatt a benzimidazolok kiszorították a hatóanyagot a terápiás lehetőségek közül, ezért ma már csak kombinációs terápia részeként alkalmazzuk fenbendazollal.
  • Fenbendazol (50 mg/kg/die) 10-12 napon át
  • Fenbendazol (50 mg/kg/ die) + Metronidazol (25 mg/kg naponta kétszer) 10-12 napon át
  • Drontal plusz tbl. testtömeg szerint naponta egyszer 3-4 napig!
  • Tinidazol (Tinigyn tbl.500 mg) 60 mg/kg / 24h. p.os 7 napig hatékony, humán készítmény.

Differenciál diagnózis az enyhe, de krónikus lefolyású fiatalkori enteritisekben:

Fiatal állatoknál és kennelekben, ebben az életkorban szintén gyakori az Isospora canissal (esetleg I.rivolta, I.felis) történő koinfekció. Krónikus esetben mindenképpen alapvető a bélsárvizsgálat giardia szerológia, parazitológia és bakteriológiai vonatkozásban. Ritkán gondolnak a tüneteiben nagyon hasonló Cryptosporidium parvum és a C.felis fertőzöttségre. Laboratóriumunk ez irányban is szűri a beküldött mintákat . Kezelése azithromycin 7-10 mg/kg/12 h. 10 napig javasolt. Fel kell hívni a figyelmet, hogy macskák esetében krónikus jellegű colitist hátterében a Trichomonas foetus állhat, melyet laboratóriumunk a bélsár speciális táptalajon való dúsításával mutat ki. Terápiaként a ronidazol 30 mg/kg/12 h. 14 napig javasolható.

Hogyan mentesítsünk fertőzött kenneleket?

  • Reprezentatív felmérő bélsárvizsgálattal tájékozódjunk, hogy milyen kórokozóval illetve kórokozókkal állunk szemben. Érdemes több napon át gyűjteni az egyes korosztályok mintáit, mert a tünetmentes (felnőttkori) hordozás újrafertőződésre adhat lehetőséget!!
  • Giardiosis esetén a megfelelő ideig alkalmazott hatóanyaggal való kezelés. (tünetmentes hordozó állatok felderítése!)
  • Az állatok fürdetés (kvaterner ammónium sók) utáni áthelyezése (”kezeld és hajts át”) nem fertőzött helyre.
  • A fertőzött kennelek fertőtlenítése kvaterner ammónium sót tartalmazó fertőtlenítőszerrel.
  • A fertőtlenített kennelek egy hétig való szárítása. (nedvességet igényel a kórokozó)
  • A visszatelepítés előtt ismételt kezelés a gyógykezelésnél leírt hatóanyagokkal
  • Ellenőrző bélsárvizsgálat a negativitásig
  • Fontos tényező a kennelek nedvessége és az ivóvízzel való terjedés. Mindenképpen, ha lehet, az ivóvizet forraljuk fel, vagy gyakorlatiasabb, ha mi is klórozzuk. 5,25 %-os na-hypoklorit oldat (Chlorox) 1 teáskanál mennyiségével /20 liter ivóvíz.

Amerikában vakcina is rendelkezésre áll (Giardia-Vax).

Humán:

A giardiasis kezelési stratégiája
Kórokozó Első választás Alternatíva
Giardia lamblia
metronidazol
felnőtt: 3 × 250 mg, per os, 5–7 napig
gyermek: 15 mg/ttkg/nap, per os,
3 dózisban, 5–7 napig
vagy
tinidazol
felnőtt: 1 × 2 g, per os gyermek: 50 mg/ttkg/nap, egy dózis (max. 2 g), per os
vagy
nitazoxanid
felnőtt: 2 × 500 mg, per os, 3 napig gyermek: 1–3 év 2 × 100 mg, per os, 3 napig 4–11 év 2 × 200 mg, per os, 3 napig 12–18 év, 2×500 mg, per os, 3 napig paromomycin
felnőtt: 25–35 mg/ttkg/nap, per os,
3 dózisban, 5–10 napig
gyermek: 25–35 mg/ttkg/nap per os,
3 dózisban, 5–10 napig
vagy
furazolidon
felnőtt: 4 × 100 mg, per os, 7–10 napig gyermek: 6 mg/ttkg/nap, 4 dózis ban, per os, 7–10 napig
vagy
quinacrin
felnőtt: 3 × 100 mg, per os, 5 napig
gyermek: 2 mg/ttkg/nap, per os,
3 dózisban, 5 napig (max. 300 mg/nap)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük