Kezdetek

Czapáry Veronika író, költő, irodalmár, irodalomszervező és üvegművész, 2006 óta pedig mindezek mellett macskákat is ment, megálmodta és létrehozta a Macskaházat. Egy macskamentő életében általában nehezen határozható meg, hol volt az a pont, amikor állatbarátból állatmentő született, a Czapáry Macskaház Alapítvány gondolata azonban 2014 nyarára datálható, amikor egy hétköznapi fekete macska felbukkant a kertben.

Kormi rossz állapotban volt, az állatorvosi rendelőben tett látogatás során pedig pozitív lett a FeLV tesztje. Akkoriban még általánosnak volt mondható a pozitív tesztes cicák elaltatása, így az állatorvos is ezt tanácsolta, de miért is ölnénk meg egy állatot csak azért, mert a szevezetében jelen van egy vírus, ami nem vagy alig produkál tüneteket? 

Kormi életét az mentette meg, hogy a megfelelő kertbe tévedt, és befogadója nem volt hajlandó lemondani róla, érkezését pedig további 10-15 leukózisos cica követte. Az, hogy ezek a cicák szabadon élhettek negatív tesztes, oltott társaikkal, tíz évvel ezelőtt példátlannak számított; a Facebook bejegyzések alatt izzott a kommentszekció a macskákért aggódó felhasználók olykor durva reakcióitól.

Akkoriban még kevés információ állt rendelkezésre a FIV és FeLV fertőzési képességéről, valamint a beteg cicák kilátásairól, és legtöbben úgy kezelték ezeket a betegségeket, mint ami „szemmel veréssel” terjed. Azokat a cicákat, akiket nem altattak el a pozitív teszt után, elkülönítve, leginkább ketrecekben tartották, a bezártság okozta stressz pedig hamar az egészségük romlásához vezetett, szabad utat adva a szervezetükben szunnyadó vírusnak. Hamar kialakult a vélekedés, miszerint a FIV-es, FeLV-es macskák rövid időn belül meghalnak.

Olvasd el Kormi, az első FeLV-es cica történetét!


A Macskaház szembement a Magyarországon elfogadott normákkal, az évek során pedig azt tapasztaltuk, az egészséges, oltott cicák nem kapják el a vírust, a FIV-es, FeLV-es cicák pedig egészséges társaikhoz hasonló életet élhetnek, állapotuk ugyanis szinten tartható, csupán szeretetre és némi extra odafigyelésre van szükségük hozzá.

​Ma már szerencsére egyre inkább terjed ez a nézet, és egyre többen mentenek vagy választanak új családtagnak pozitív cicát, ami végtelenül boldoggá tesz minket. Továbbra is folyamatosan kampányolunk a pozitív és negatív cicák együtt tartása mellett, és igyekszünk minél több tanulmányt és cikket hozzáférhetővé tenni, hogy a gazdik és szervezetek naprakész információkkal rendelkezzenek a FIV, FeLV és más macskabetegségekkel, valamint kezelésükkel kapcsolatban.